O mně

Lidé, kteří se nás mají hájit nás nehájí. Naopak, často jednají v zájmu koncernů. Potvrzují to soudy, na které jsem se obrátil. U veřejného majetku nemají co dělat.

„Vody je dost pro lidskou potřebu, ale nedostatek pro lidskou hamižnost.“ Ghándí

Kde konkrétně jsem pomohl a co to lidem a vodárnám přineslo?

poskytl jsem informace

Náchod

cca 77.000 lidí

celkem ušetřeno lidem v ceně vody a dotace pro vodárnu

421 mil. Kč

poskytl jsem informace a podal žaloby k zastavení tunelu

Pardubice

cca 160.000 lidí

celkem ušetřeno lidem v ceně vody a dotace pro vodárnu

795 mil. Kč

poskytl jsem informace a podal žaloby k zastavení tunelu

Kroměříž

cca 105.000 lidí

celkem ušetřeno lidem v ceně vody a dotace pro vodárnu

727 mil. Kč

poskytl jsem informace

Přerov

cca 120.000 lidí

celkem ušetřeno lidem v ceně vody a dotace pro vodárnu

1 076 mil. Kč

„Vody je dost pro lidskou potřebu, ale nedostatek pro lidskou hamižnost.“ Ghándí

Ukázka z knihy "Kalná voda"​

Jak začala má obrana vody? Tak …

— Sedím v restauraci, objednávám hovězí líčka a na seznamu prohlížím komentáře o sportu, když zaslechnu útržek rozhovoru u vedlejšího stolu. Co slyším je hustý, jako když kapr vpluje do medu.

U stolu sedí primátor města a současně šéf městské vodárny. Vím to náhodou, díky tomu, že jsem ho včera večer viděl ve zprávách ČT, jak říká: „Vodárna potřebuje investovat, proto jsme museli zdražit, ale již máme řešení, cena vody příště poroste už jen o inflaci“

Jsme téměř 200 km od města, kterému šéfuje. Sedí s dvěma týpky v oblecích. Jeden je Čech, který tlumeným hlasem překládá. Je štěstí, že vše říká 2x, protože ne vše slyším a děkuji sestře, která žije v Kanadě, že rozumím nejen anglicky. Druhý pán je dobře oblečený cizinec s hodinkami za cca 500 tis. Kč.

Sem tam se někdo z nich rozhlídne. Aby byli v klidu, dám si do jednoho ucha sluchátko a jako ten pejsek na zadním okně Škodovky pohupuji do údajného rytmu hlavou a hledím do notebooku.

Pochopím téměř hned, že pánové domlouvají, jak mezi lidi a město nainstalují koncernový penězovod.

Na místo městské vodárny ovládne peníze z vody koncern a trubky nechá městům. Města jako vlastník budou muset dál investovat, zatím co koncern bude inkasovat zisk.

Probírají a rozdělují, kdo má jaké úkoly. Co udělá koncern, co primátor a jeho gang a co poskoci.

Opakovaně se vrací k otázce, co je třeba všude říkat, aby se to dostalo do hlav starostů a především těm blbům z novin, kteří toto budou šířit sami a zadarmo. Prostě vše bude vynikající a koncern za nás vše vyřeší. Tato věta zazní 5x.

  • „Koncern zajistí růst ceny vody o inflaci, dotace z EU a co bude chybět, dofinancuje místo obcí…“,

Primátor se ptá, co hrozí, až praskne, že to tak úplně s tou cenou vody o inflaci nebude. Je ujištěn, že po podpisu smluv to nikdo řešit nebude. Ví to z regionů na Moravě, kde to již realizovali. Starostové pro to přece sami hlasovali a v každém městě či obci sedí ve vedení vodárny a velkých měst někdo z „gangu“, kdo „vysvětlí“, že jít do žalob, na to město nemá ani právníky ani peníze.

Pochopil jsem, že „gang“ je přenesený název strany, za kterou primát(or) na veřejnosti vystupuje.

„Co, když se najde aktivní šťoural?“, ptá se primát(or).

„Pokud do toho bude někdo šťourat, tak ho zesměšněte, ať se ostatní stydí a bojí se dál ptát“, odpovídá překladatel.

V pravou chvíli položte otázky:

  • Vy toto jste schopen zajistit?
  • Vy nebo váš tatínek jste komunisti, že?

Primát(or) dostává za úkol vytipovat lidi, kteří budou v orgánech vytunelované městské vodárny dohlížet na to, ať nikdo nevidí pod pokličku.

A naopak ujistí pány, že stávající ředitel vodárny problém dělat nebude, dostane-li na pozemek a dům a po převodu přejde do vedení koncernu.

Co dostane primát(or) nejspíš domluvili dříve, protože padne jen obecné ujištění, že „koláček pro vás je již v ráji připraven“.

Primátor se zmíní, že manžel jeho dcery potřebuje lepší místo, protože dcera čeká třetí dítě.

Překladatel to ani nepřekládá a rovnu řekne, že to není problém, protože bude třeba mít naše lidi v dozorčích radách a oba se na sebe usmějí.

Primátor pak dostane jedno zásadní ujištění.

Nahoře nebudou dělat problémy. Lidi ve vládě jsou na naší straně… a ministerstva i policie budou koukat jinam, anebo na to hodí deku.

Černou práci odvedou firmičky bez zaměstnanců a důvěryhodnost pro zastupitele dodá jméno velké banky…

Hoši se loučí. Cizinec ještě předá primátorovi lístky na grandslamový turnaj a s úsměvem a lámanou češtinou dodá, že věří, že tato malá pozornost udělá panu primátorovi radost, protože ví, že má slabost pro tenis.

„Vezměte i paní a dceru, letadlem jsou tam ani ne za 2 hodiny a určitě ocení, že se jim věnujete, když jste tak vytíženej.“  Více ZDE

Primátor odchází a dvojka sedí ještě asi 10 min. Pak rovněž odchází …  

Sedím v šoku jako opařený. Má firma totiž asi 4 měsíce dělá právně-organizační poradenství pro městskou vodárnu, která vyhlásila veřejnou obchodní soutěž na výběr strategického investora.

Výběrová komise složená z politiků a ředitele vodárny vyhlásila před týdnem vítěze slovy:

  • Vodárna potřebuje investovat, proto jsme museli zdražit, ale již máme řešení, kdy cena vody příště tolik neporoste. Koncern zajistí růst ceny vody o inflaci, dotace z EU a co bude chybět, dofinancuje místo obcí…
„Nemohou vám vzít sebeúctu, pokud se jí nevzdáte.“

Zdroj: https://citaty.net/autori/mahatma-gandhi/?page=2
„Nemohou vám vzít sebeúctu, pokud se jí nevzdáte.“ M. Ghándí

Radek novotný​